Hrvaška: Otok Lošinj
Letos sva konec junija izkoristila za skok na Hrvaško, natančneje na otok Lošinj. Tja sva se odpravila brez rezervacije, z namenom da kampirava v kampu Čikat. Malo sva bila skeptična zaradi velikosti kampa, saj imava raje manjše in ne tako skomercializirane kampe. Na koncu sva bila pozitivno presenečena. Kamp zelo čist in urejen, prijazno osebje, zgornji del kampa pa zelo naraven, kljub parcelam. Neparceliran del kampa je bil žal zaradi trenutnih razmer zaprt.
Kamp Čikat
Kamp Čikat se nahaja v zalivu Čikat. Obdaja ga gost borov gozd, zaradi posebnih naravnih vplivov pa je ta del klimatsko zdravilišče. Mesto Mali Lošinj je oddaljeno približno 2 km, do tja pa od kampa vodi sprehajalna pot. Prav tako je tu ogromno možnosti za kolesarjenje, ribolov, pohodništvo…
Mesto Mali Lošinj
Mali Lošinj je največje mesto v hrvaškem otočju. Že od leta 1892 velja za klimatsko zdravilišče. V mestu ob sprehajalni promenadi se nahaja veliko restavracij in barov, na drugi strani promenade pa so zasidrane velike jahte. Midva sva obiskala restavracijo Orhidelia in si tam privoščila pravo morsko večerjo.
Razgledna točka Monte Baston (64 m)
Razgledna točka se nahaja približno 15 minut hoje iz kampa Čikat. V zgodovini se je uporabljala kot vojaška opazovalnica, tako da si lahko ogledate tudi ostanke bunkerjev. Od tu je čudovit razgled na Mali Lošinj, otok Cres, Velebit…
Ribolov
Urban je velik ljubitelj ribolova, tako da brez lovljenja rib na dopustu ni šlo. Na Hrvaškem za ribolov potrebujete dovolilnico. Cena enodnevne karte znaša prbl 8 eur, cena trodnevna pa prbl. 20 eur. Urban je imel z ulovom kar uspeh, 4 ribe (fratri). Tako, da sva imela za večerjo res čisto sveže ribe. Iz morja, direktno v posodo. 🙂
Plaže
Plaže se skalnate, vmes pa je nekaj peščenih zalivov. Na plaži je senca, v kampu so nekje umetno narejene “ležalne ploščadi”, na voljo so tuši. Kamp Čikat je lansko leto dobil belo zastavo, ki predstavlja čistost morja.
Snorklanje
Otok Lošinj je za snorklanje idealen, čista voda, razgibano dno… Urban na ta način preuči obalo za ribolov, pogleda kje je največ rib in kakšno je dno, da se mu ribiški trnek kam ne zatakne.